Tomáš Brokeš: Kdo projde Dejvickou nádražkou, má vyhráno (rozhovor)

12.02.2024

Rozhovor s dlouholetým výčepním z Dejvické nádražky "z druhé strany pípy". Nádražka je svého druhu nejstarším pohostinským podnikem v Čechách s kontinuálním provozem od roku 1873 až doteď

Jak jsi se dostal do Dejvické nádražky?

Díky přítelkyni, za kterou jsem se kdysi vydal do Prahy. Dokonce jsem bydlel přímo v 1.patře budovy Dejvické nádražky u kamaráda. V té době tam ještě fungovaly nájemní byty. Netušil jsem ovšem, že za pár let se přesunu do přízemí přímo za pípu, kde asi od roku 1992 čepuji pivo.

Měl jsi už předtím nějaké výčepní zkušenosti?

Trochu ano. Nějaký čas jsem prodával zmrzlinu a posléze čepoval pivo v Doksech u vody, kde byl celkem frmol.

Je náročné se naučit dobře čepovat?

V dnešní době už tolik ne jako dřív. V současnosti existují na čepování automaty, kam se jen vloží kelímky a pivo natočí automat na jeden vrz. V Nádražce však udržujeme tradici a čepujeme z jednoho kohoutku rovnou z pípy buďto tankový Staropramen nebo Plzeň.

A kolik vyčepujete za den piva?

To je různé, ale za celý den tu pivo lidem chutná. Nejvíce asi při různých kulturních akcích, které se u nás občas konají. Například během takzvaných Frýbestrů, což je jednodenní program spojený s koncerty kapel, který se koná jednou za rok na počest zde oblíbeného televizního hlasatele Miloše Frýby. 

Proč u vás vlastně pěstujete kult Miloše Frýby?

Tento legendární televizní hlasatel 70.a 80.let se stal určitým symbolem ještě předrevolučních časů v Nádražce, který držíme dodnes. Nejen už zmíněným Frýbestrem, ale také značkou "8:50", vysázenou do dlaždic před šenkem. Ta označuje začátek ranní relace zpráv našeho Frýby. Čímž se zároveň omlouvám, že Hemalovci u nás nejsou příliš vítáni. Alespoň ti, co se ke svému hlasateli nějak veřejně hlásí.

Jinak jsou ale u Vás příznivci nejrůznějších sportovních klubů všichni vítáni. Nad vchodem se nachází šála Sparta Praha zatímco u výčepu zase Slavia Praha

Ano, naše náruč je jinak pro všechny do široka otevřená. I když se tu a tam vyskytne fanoušek, který proti tomu něco namítá, nakonec se přizpůsobí duchu Nádražky, kam chodí všelijací lidé.

Zavítá sem třeba i nějaký politik?

Ano, jistě. Na zahrádce se objevil například Petr Fiala, toho času ještě jen předseda ODS. V předvolební kampani zase budoucí prezident Petr Pavel. Na zdejší oblíbené zahrádce, která se nachází hned vedle kolejí, se občas staví třeba i někdo z radnice. Odtud i z dalších těchto případů vychází úvaha, že kdo projde Nádražkou, má vyhráno.

Jak tu probíhala předvolební návštěva generála Petra Pavla?

Jednou takhle přišel takovej obyčejnej mladej kluk a zeptal se: "Mohl bych si tady vepředu zarezervovat tak 50 míst?" "Mohl", odpověděl jsem jako vždy. "A na copak?" "On by měl totiž přijít generál Pavel", odvětil mladík a odešel. Zanedlouho se objevil správce objektu a ptá se: "On sem má přijít generál Pavel? Ozvala se mi šéfka jeho volebního štábu, že by sem chtěl přijít a setkat se studenty". Generál Pavel pak skutečně přišel s kufříkem a poprosil mě, jestli bych mu mohl tento jeho osobní kufřík uložit na chráněné místo. Tak jsem ho uložil do kanceláře. Generál následně nelenil a dal se ihned do práce. Čepoval pivo, naléval zelené a na pódiu si zahrál se studenty fotbálek. Po jeho odchodu se hned na sociálních sítích objevil krátký sestřih z Nádražky, který měl do půl hodiny tisíce sdílení. Generál Pavel tedy prošel Nádražkou a stal se prezidentem.

Vraťme se ale do všedních dnů. Jak to u vás chodí s takzvanými štamgasty? Jsou to lidé nejhlučnější, kteří také vypijí nejvíce piva?

To je různé, ale právě že většinou ne. Jedná se o lidi, často nepříliš nápadné, kteří však udržují určité zvyky, spjaté s Nádražkou. Například pán, který chodí každý den ve stejnou dobu, klidně si vypije své tři piva a spokojeně odchází domů. 

Složení návštěvníků Nádražky je vůbec velice zajímavé. Mohl bys ho nějak přiblížit?

V podstatě sem chodí úplně všichni od studentů po kmety a to všech nejrůznějších profesí. Přes den sem zavítají nejrůznější cestující z Dejvického nádraží na jedno, ale třeba i manažeři, kteří si v saku a s otevřeným notebookem vyřizují své záležitosti. Je zde ticho a nikdo neotravuje, což jim určitě vyhovuje. Navíc si k práci můžou dát čerstvé pivko za dobrou cenu.

Nejživěji je asi večer?

Ano, samozřejmě. Jedná se hlavně o studenty, kteří sem jdou ze školy nebo lidé z práce a pak se jim odsud nechce domů. Ale o půlnoci zavíráme, abychom pak druhý den mohli zase otevřít.

Zaujalo mě také, že se zde nachází nebývalé množství mladých slečen, které ale myslím, že běžně do hospody jinak moc nechodí

To bude asi tím, že tu všem nabízíme velký kus svobody. Lidé si zde mohou užívat takřka bez omezení. Dokonce si i přestavovat stoly podle svého uvážení, i když v tom směru vítáme aspoň to, že se nás zeptají. Někdy to tu všechno hosté přestaví dříve, než se rozkoukáme a nedostaneme se ani na záchod. Také ceny lihovin jsou zde stále dosti lidové. To všechno asi láká hlavně mladé lidi, kteří se zde mají zkrátka svobodně a to už taky není všude tak docela samozřejmost.

Každá svoboda a demokracie má ale i svá pravidla

Přesně tak. Snažíme se ale návštěvníkům vyjít maximálně vstříc a necháváme vše plynout svým způsobem. Mají-li například na oslavu i svoje pohoštění, mohou si ho přinést a na našem pódiu si zprodukovat i vlastní program. Konají se zde občas koncerty a někdy hraje i divadlo, zkrátka to tu žije. A když vidíte, jak důstojník gestapa s hakenkrajcem na ruce rozdává židovským dětem na peróně bonbóny, dojde vám, že se zde třeba natáčí i jeden film. V 90.letech tady byly ale divočejší časy. Například když sem chodili opravdoví sparťanští chuligáni, tak tu bylo veselo, ale v poslední době už sem chodí takřka všichni.

Vždycky jsem měl za to, že tady hosté mezi sebou celkem vycházejí?

Je to o lidech. Večer tady bývá veselo a při práci moc nemám čas nikomu domlouvat. Nechávám vše plynout a výtržnici se pacifikují zpravidla ve svých partách, takže nemusíme nikterak zasahovat. 

Co tě na tom nejvíc baví?

Asi ty lidi a ta životní energie Bývá tu i legrace právě díky množství rázovitých typů, kteří sem mnohdy zavítají.

Baví, přestože jsi v oboru už tolik let?

Ano, je to tak. Střídáme se tady po dnech s kolegou Markem. Kromě toho tu máme k ruce partu usměvavých a obětavých brigádnic, které nám pomáhají sklízet sklenice a asistují i za výčepem při přípravě nápojů i jídla. Rádi také dáváme příležitost k brigádě lidem z Ukrajiny a snažíme se je zapojit do konceptu Nádražky jako svobodného prostoru pro všechny lidi dobré vůle. 

Prostředí Dejvické nádražky je také autenticky výjimečné prostředím, které propojuje klasické nádraží a hospodu. Obojí zde má vlastně dlouhou tradici

Ano, jedná se pravděpodobně o jedinou Nádražku u nás s nejstarší kontinuální dobou provozu od konce 19.století, kdy byla spolu se samotným nádražím ještě za Rakouska-Uherska založena a otevřená je až dosud. Snažil jsem se pro ní dokonce na ministerstvu kultury vyjednat uznání za kulturní památku, což by si jistě zasloužila. Ale bylo mi řečeno, že pokud se jedná o podnik, který se provozuje, památkou se stát nemůže.

Tak doufejme, že bude ještě v provozu pokračovat, když je svého druhu asi poslední

Také v to doufáme. Budoucnost Nádražky je předmětem diskuzí s majitelem objektu, kterým je Správa železnic (SŽ). Dosud se ale zatím vždycky podařilo se domluvit, tak doufáme, že budeme moct tuto tradiční Nádražku provozovat i nadále.

Proč je důležité, aby Nádražka i nadále fungovala?

Četl jsem, že v Anglii jsou místa, kde jsou hospody v provozu třeba 300 let a mají ve společnosti svojí tradici a důležitost. Myslím tedy, že je důležité, aby tu Nádražka jako místo více než staletých setkávání byla i nadále. Lidé, kteří sem chodili jako studenti, se sem vrací. A jejich děti zase jako studenti. Takhle to tady pokračuje stále dál. Jednou jsem zašel k paní doktorce a ona povídá: "Jaké máte povolání? "Výčepní" "A kdepak?" "V Dejvické nádražce." "Opravdu? Tam jsem chodila jako studentka", rozzářila se. No a vzhledem k tomu, že pak na mě byla i nadále vlídná, usuzuji, že dobrý.